YOGA İLE STRESİ YENİN

Yoga ile stresle baş edebilirsiniz.

Gerek iş hayatı gerek ev hayatı ister istemez gerilmemize sebep oluyor.Sorunlar hem evde hem de iş yerinde peşinizi bırakmıyorsa ,üzerinizdeki fazla stresi atmak rahatlamak için çok önemli. Sessiz ve huzurlu bir ortamda yoga yaptığınızda stresin sizden uzaklaştığına şahit olabilirsiniz.

Yoga her türlü strese karşı etkili olsa da Kundalini yoga bu anlamda bir terapi yöntemi olarak öne çıkıyor. Kundalini yoga özellikle stres, tükenmişlik sendromu, kronik ağrılar, anksiyete, geçiş dönemi stresi, uykusuzluk gibi problemlerde yoğun olarak kullanılıyor. Yoga yaptığımızda beynimizde üç ayrı bölge etkileniyor:

Frontül lob; Beynin ön tarafında bulunan ve bilinçli düşünme, dikkat, plan yapma, dürtülerin kontrolü gibi birçok önemli fonksiyondan sorumlu.

İnsula: Arzu ve nefret, gurur ve aşağılama, suçluluk ve özür dileme gibi sosyal duyguların kaynağı olan, ahlaki içgüdü, empati ve müziğe karşı duygusal tepkiyi arttırmada görevi olan, aynı zamanda vücudun taleplerine de cevap veren (çok açken ikinci bir sandviç yemek istek, üzgünken sigaraya sığınmak gibi) duygu ve düşüncelerin bütünleştiği alan.

Amigdala: Korku ve anksiyete başta olmak üzere duygu denetiminden sorumlu. Beyindeki bu uyarıların etkisi sayesinde yoga bizi dengeliyor, güçlendiriyor, günlük yaşamın kalitesini artırıyor ve bedenimizi hem ruhsal hem de fiziksel olarak uyandırıyor, düzenli uygulayan kişiler bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda bir bütünlük hissi ile yaşama sarılıyor. Size evinizde yapabileceğiniz üç adımlık kolay egzersiz rutini hazırladık.

GÜZEL ŞEYLER DÜŞÜNÜN TAMAMEN RAHATLAYIN
Ruhen ve bedenen rahatladıysanız başlamaya hazırsınız.Koltuğa,sırtınızı dik tutarak oturun.kollarınızı göğüs hizasında yanlâra açın ve dirseklerinizden yukarı doğru bükün. Dilerseniz dizlerinizin üzerine dirsekleri dayayabilirsiniz. Önce, baş parmaklarınızla işaret parmağınızı, ardından orta parmağınızı, yüzük parmağınızı ve son olarak da serçe parmağınızı birleştirin. Bu işlemi uygularken, her seferinde yavaş yavaş beşe kadar sayın. Zihninizi boşaltırken evinizin havasını temizleyecek cihazları kullanmanız işinize yarayacaktır.

Ayak parmaklarınızın üzerinde durun. Kollarınızı yukarı doğru kaldırın, tüm vücudunuzu iyice gerin. Şimdi topuklarınızı zemine indirin, ellerinizi yukarıdan aşağıya doğru daire çizerek sarkıtın. Bu sırada dizlerinizi de bükün. Şimdi vücudunuzun üst bölgesini öne doğru eğin ve kollarınızla birlikte aşağı doğru sallandırın. Eğer yere yetişemiyorsanız bir yoga bloğuna tutunabilirsiniz. Bu egzersizi uygularken derin nefes almaya özen gösterin. Ardından vücudunuzun üst bölgesini omuriliğinizi yuvarlayarak doğrultun ve tüm egzersizi baştan itibaren yeniden uygulayın. Egzersizi üç kez tekrar edin.

VÜCUDU DENGESİ ÖNEMLİ
Sağ bacağınızı yana doğru kaldırın. Sağ bacağınızı hafifçe öne eğerek, sağ ayak bileğinden tutup el yardımıyla topuk diz hizasına gelecek şekilde yerleştirin. Daha yukarı yerleştirebiliyorsanız zorlamadan yapın. Elleri göğüs hizasında birleştirin. Dengeyi sağlarken derin nefesler alıp verin.Aynı hareketleri diğer bacağınızlada aynı şekilde tekrarlayın.

SIRTINIZI GÜÇLENDİRİN
Zemine sırt üstü uzanın, bacaklarınızı birbirine kavuşturduktan sonra dizlerinizi kendinize doğru çekin. Ellerinizle dizlerinizi kavrayın. Dikkatli bir şekilde öne ve arkaya doğru hareket edin.

Mümkün olduğu kadar çok bu hareketleri tekrarlamaya çalışın.Sağlık herşeyden önce gelir asla unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Amiral Gemisi

Samsung kısa bir süre önce Galaxy S9 ve Galaxy S9+ modellerini 25 Şubat'ta düzenleyeceği UNPACKED etkinliğinde tanıtacağını resmen açıklamıştı. Sızıntılarıyla

Kapat