Sıcak Su İçmenin Sağlığınıza Zararları

Çok çok sıcak su içmenin sağlığınız amacıyla zararlı bir tesiri olma ihtimalini biliyor muydunuz? Sıcak su içmekle alakalı pek çok üstünlük bulabilirken, sıcak su tüketmenin olumsuz tesiri konusu ile alakalı kendinizi eğitmeniz gerekir. Sıcak su aslında o kadar kötü mü? Ciddi yan tesiri var mı? Bütün bu soruların yanıtlarını bu yazıda bulacaksınız!

Sıcak su içmenin ciddi yan tesirine bir göz atalım (1):

1. Su Dengesi Vücut İçin Çok Önemlidir:
Su hayatın iksiridir. İnsan bedeninin nerdeyse yüzde 70’i sudan oluşur. Vücudu ve organları iyi temizler. Günde altı sekiz bardak su tüketmenin bir mecburilik bulunduğu söyleniyor. Bu öyle değil. Fazla miktardaki şeylerin çoğunda bulunduğu gibi, çok miktarda su bile zararlı olabilir.

2. Sıcak Sular Daha Fazla Kirlilik İçerir:
Doğrudan musluğun sıcak / sıcak suyunda kirletici maddeler bulunabilir. Borular eski ve paslıysa, kurşun zehirlenmesi talihi çok yüksektir. Ayrıca, kirler rahatlıkla çözülür ve sıcak suda soğuk sudan çok daha geniş ölçüde çözünürler. Bu namacıylale, rastgele bir koşulda musluktan direkt olarak doğruya sıcak su kullanmayın. Bunun yerine, musluktan soğuk su alın ve bir su ısıtıcısında ısıtın ve tüketin.

3. Sıcak Su Bozulabilir:
Bazen sıcak suyu tüketmek zararlı olabilir ve dudakları ve ağzı basitçe inceltebilir ve minör yanıklara namacıyla olabilir. İlk evvelce az miktarda sıcak su denemek ve ısısını denetim etmek evvelce en iyisidir.

4. Sıcak Su İç Astarlara Zarar Verebilir:
Sıcak su ağızda kabarcıklara namacıyla olabiliyorsa özofagus ve sindirim düzeneğinin titiz astarına da zarar verebilir. Sıcak suyun ısısı beden ısısından daha yüksek bulunduğu amacıyla iç organlarınıza çok çok tesir edebilir.

5. Susadığınız Zaman İçmelisiniz:
Çalışmalar , susuz kaldığınız vakit çok çok sıcak su içerseniz konsantrasyon civarınızı tesirleyebileceğini göstermektedir . Sadece susadığınızda amacıyla. Çok çok su beyin hücrelerinin şişmesine ve daha çok komplikasyona namacıyla olabilir.

6. Fazla Alım Uyku Problemine Neden Olur:
Özellikle gece uyumadan evvelce lüzumsuz miktarda sıcak su tüketilmesi de, geceleri tuvalete gitme gereksinimi arttıkça, uyku sisteminizin bozulmasına namacıyla olabilir.

7. Böbreğe Daha Fazla Zarar Verebilir:
Böbreklerin, vücudunuzdan çok su çıkarması amacıyla özel bir kılcal sistem bulunur. Fazla sıcak su içmek toksinleri sisteminizden filtrelemeye yardımcı olma ihtimalini düşünüyorsanız daha temiz olmazlar. Aksine, aşırı miktarda su, sistem doğrulusunda yapılması gereken daha çok iş namacıylaiyle zarara namacıyla olabilir. Bu, belirli bir vakit zarfında böbrek rahatsızlıklarına namacıyla olur.

8. Fazla Su Kan Hacimlerini Etkiler:
İstenilen miktardaki sıcak suyun alınması, kanınızın toplam hacmini arttırır. Dolaşım sistemi kapalı bir sistemdir ve lüzumsuz basınç kan damarları ve kalbiniz doğrulusunda taşınmalıdır. Bu halde baş ağrısı gibi problemlerle karşılaşma olasılığınız vardır.

9. Fazla Su, Elektrolitleri Seyreltir:
Sistemde çok su varsa, kandaki elektrolitler hücrelerdekinden daha az duruma gelir. Kandan gelen su, kan ile hücreler arasındaki dengeyi sağlamak amacıyla hücrelere çekilecektir. Bu, hücrelerin şişmesine namacıyla olacaktır. Beyinde bu baş basıncını tesirler ve baş ağrısı ve başka problemlere namacıyla olur .

10. Fazla Sıcak Su Tüketimi Nefes Darlığı Yaratabilir:
Ne kadar su tüketildiğinin farkında olmadan tüketilirse sıcak su, yukarıda gördüğünüz gibi detaylı komplikasyonlara namacıyla olabilir. Nihayetinde beyninizdeki ve dolaşım sistemindeki baskı soluk darlığı ve ciddi iç yaralanmalara namacıyla olabilir.

Sonuç:
Sıcak su içmenin sıhhat amacıyla yararlı bulunduğu bir efsanedir. Sıcak su, kurşun ve başka kirleticiler gibi toksinler varsa, zararlı olabilir. Sıcak su, bağırsak ve sindirim düzeneğinin iç kısımlarına da zarar verebilir. Dil basitçe hırpalayabilir. Sağlıkla alakalı komplikasyonlardan uzak durmak amacıyla lüzumlu bulunduğu vakitlerde ve kısaca tüketin.

Artık içme suyunun ciddi yan tesirlerini idrak etmiş bulunduğunuza göre, bu nota ilgi etmeniz gerekecek, değil mi? Yukarıda anlatılan çok çok sıcak su içmenin yan tesirine katılıyor musunuz? Lütfen yorumlar alanında bizimle paylaşın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Apple, AirPlay 2 destekli iOS 11.4’ü kullanıma sundu

Apple dün itibariyle iOS işletim düzeneğinin son versiyonu olan iOS 11.4‘ü kullanıma sundu. Hem iPhone hem iPad hem de iPod

Kapat