Ruh sağlığınız için gülümseyin!

Ruh sağlığınız amacıyla “M” vitaminini ihmal etmeyin!

Ruh sağlığınız amacıyla gülümseyin!

Gülmeyi başaran gerilimden uzaklaşmayı da başarıyor. Gülmeyi başaran şahıs stresini denetim altına almayı ba­şarmada bir ismim önde demek. Öyle ki mizah duygusu yerinde ve saatinde kullanıldığında üzüntüler, belalar küçülüyor, biçim değiştiriyor. Yani M vitamini olarak da adlandırılan mizah psikolojiyi besliyor…

Üsküdar Üniversitesi Kurucu Rektörü Psikiyatr Prof. Dr. Nevzat Tarhan, M vitamini olarak isimlendirdiği “Mizah” ı, doğru yer ve vakitte kullanmayı başaran bireylerin stresini denetim altında tutmayı da başarabileceğini vurguluyor. En zor ve sorunlu anlarda mizahla korkuyu yenmenin ve vakanın yönünü değiştirmenin olası olduğuna ilgi çeken Prof. Dr. Nevzat Tarhan, yaşanılan üzüntüler ve korkuların problemlerin değil de bakış açımızın birer neticesi olduğuna vurgu yapıyor. Bizi üzen şeylerin olaylardan çok o olaylara sunduğumuz anlamdır diyen Tarhan, mizah hissinin yerinde kullanılması durumunda üzüntülerin, belâların küçültüleceği, biçim değiştireceğini kaydediyor. Tarhan mizah duygusu ya da M vitamininin psikolojimizi besleyen özel­likleri olduğunu belirtiyor.

M VİTAMİNİN FAYDALARI:
– Mizah olaylara bakış açımızı değiştirir,
– Olaylara sunduğumuz manası sorgulamamızı sağlar,
– Mizah zaafları, kırgınlıkları kabul edip fark ettiğimizi gösterir.
– Mizah özgür olduğumuzu gösterir.
– Özgüvenimizin olduğuna işarettir.
– Mizah duygusu olan insan, empatik iletişimde başarılı­dır. Başka insanın acısını, kederlerini, mutsuzluğunu anladığını göstermiş olur.
– Üzüntülü halde gülünecek bir şey bulmak zekice davranıştır.
– Korkular, takıntılar, üzüntüler ”içerisindeki insan kendi­siyle dalga geçmeyi başarırsa kendini aşmış demektir. – Karşı yönü küçümsemeyen bir mizah, arkadaşlık bağlarını güçlendirir.
– Güler yüz, nükteli sözler, sevdiklerinize verdiği çok de­ğerli hediyelerdir,
– Ölçülü şaka uzaklıkları yakınlaştırır.
– Sevgi dolu bakış, bedensel mesaj, her şeyin amacıylai dışına çıkarır. Rektör Tarhan gülmeyi başaran insanın, stresini denetim altına almayı da ba­şaracağını ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Mutluluğun Formulü

İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu minerallerin çoğuna sahip olan maden suyu, magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum kaynağıdır. Düzenli tüketimi ile vücut

Kapat