Laktozsuz Süt ve Laktozsuz Ürünler Hakkında Her Şey

Laktoz nedir?

Süt ve süt ürünlerinin içersinde tespit edilen natural süt şekeridir.

Laktoz intoleransı nedir?

Laktozun sindirilmesi amacıyla laktaz enzimi gerekir. Eğer bedende yeterli miktarda laktaz enzimi bulunmuyorsa, laktoz intoleransı var demektir.

Laktoz İntolerans bulguları nelerdir?

Laktoz intoleransı sütün içersindeki laktozun sindirilemediği hallerde meydana çıkar. Süt amacıylace karın şişkinliği, karın ağrısı, gaz, mide bulantısı görülebilir. Bu tarz sorunlarınız varsa süt ve süt ürünleri tüketmekten vazgeçmek yerine Laktozsuz Süt’ü tüketebilirsiniz. Belirtilerin şiddeti tüketilen laktoza ve bireyin ne kadar laktozu tolere edebildiğine göre değişir. Belirtiler süt ve sütlü ürünlerin kullanımını takiben yarım saat ile 2 saat arası ardından kendini göstermeye başlar. Süt içerdiği kalsiyum, protein, yağlar, vitaminler ve mineraller yönünden asli gıda gruplarındandır.

Yaşam boyu sıhhatli olmak amacıyla her yaş döneminde gereksiniminiz olan türde ve miktarda süt içmeniz gerekmektedir.

Laktoz intoleransınız varsa ne yapabilirsiniz?

Laktozu azaltılmış ya da laktozsuz süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.
Laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurt nasıl üretilir?

Laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurt, sütün içersindeki laktozun laktaz enzimi ile parçalanması neticesi elde edilir. Laktaz enzimi katkı maddesi ya da koruyucu değildir. Ürünün prosesi esnasında vazifesini yerine getirip, son aşamada aktivitesini kaybederek ürünün ortamında kalmaz.

Laktozsuz süt ve laktozsuz yoğurt namacıyla daha tatlıdır?

Laktozun glikoz ve galaktoza parçalanması namacıylaiyle, standart süt ve yoğurttan daha tatlı hissedilen ürünlerdir. Hissedilen tatlılık natural şekerlerdendir, ek şeker içermez.

Laktozsuz süt sizin amacıyla ideal mu?

Laktozsuz süt, sütteki laktozu sindiremeyen ve süt amacıylace şişkinlik, ağrı, gaz ve bulantı sıkıntılarını yaşadığı amacıyla süt tüketemeyen bireylerin rahat şekilde süt içmelerini ve sütün gıda değerlerinden faydalanmalarını sağlamaya yardımcı olur.

Neden Laktozsuz Yoğurt tüketmelisiniz?

Laktozsuz Yoğurt, laktoz intoleransına karşı hem sıhhat yararı sağlamakta, hem de tatlılık derecesinin yüksek hissedilmesi namacıylaiyle şeker kullanılması gereken ürünlerde şeker azaltmaya imkân tanımaktadır. Bu amaçla ara öğün olarak yalın ya da müsli karışımı gibi bir alternatifle tüketilmeye çok idealdur, hissedilen tatlılık natural şekerlerdendir, ek şeker içermez. Ayrıca, 100 g laktozsuz yoğurt günlük kalsiyum gereksiniminin %23’ünü karşılamaktadır.

Laktozsuz süt ve yoğurt tüketmenin zararı var mıdır?

Laktozsuz süt ve yoğurt tüketmenin hiçbir zararı bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Head Shoulders Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır

Head Shoulders Saç Bakım Kremi Nasıl Kullanılır Head Shoulders saç bakım kremi nasıl tüketilir soru başlığı hem erkekler hem de

Kapat