Patates Kızartması Besin Değeri Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Nurbanu Akkaya Patates kızartması kaç kaloridir, kilogram yapar mı sorularımızı şöyleki cevaplıyor;

Patates kızartması tarihçesine baktığımızda 21.yüzyılda besin alışkanlıklarımız içersinde konumunu alıyor. Hazır besin sınıfına giren patates kızartması bütün dünyada en çokca tüketilen ürünlerden de birisidir. Bilhassa pratikliği ve nerede ise bütün cafe menülerinde yer verilmesi benzer biçimde faktörler sebebiyle patates kızartması yoğun biçimde tüketiliyor. Yüksek oranda nişasta içermesiyle son adım kalorili bir besin olan patatesin, yağda kızartılmasıyla ortaya getirilen patates kızartması özellikle çocuklar başta olmak amacıyla her yaş grubunun tercihi oluyor. yoğun oranda yağ içermesinin yanısıra 1 tabak (100 gram) patates kızartması ortalama 536 (kcal) kalori değerindedir. Çok yüksek değil mi? Bu yüzden rejim yapanların muhakkak bu yiyecekten uzak durmaları icap eder. Patates kızartması ile alınan kaloriyi yakmak amacıyla 2 saat tempolu koşmak icap eder.

Patates kızartması her ne kadar leziz olsa da sarfedilen hasım direkt içerisine hapsetmesi sebebiyle bedende yağlanmaya yol açması bundan dolayı da muhtelif sağlık sorunlarına neden olur. Hem de günümüzün en önemli sağlık problemlerinden birisi olan obeziteye neden olur. Mutlaka kilogram bozukluğu tespit edilen bireylerin uzak durması gereksinim duyulan yüksek yağ sahibi olan bir besindir. Ek olarak dışarıda tüketilen patates kızartmaları taze olmayan ve tekrar tekrar sarfedilen kızartma yağlarıyla yapıldığını düşünecek olursak kanser tehlikesini de önemli miktarda tetiklemektedir. Aslen patates kızartılmamış durumuyla bu denli risk teşkil eden bir besin değildir. Sadece patatesin yağda kızartılması kalori değerinin ciddi miktarda artmasına, yüksek düzeyde yağ içermesine ve sağlığa zararı olan duruma gelmesine yol açar. Patates kızartması bu etkenlerden dolayı rejim listelerinde kızartma yerine haşlanmış patates olarak kendine yer buluyor.

1 tabak patates kızartması yedikten ardından alınan kalorinin yakılması amacıyla en az 2 saat kadar tempolu koşu yapılması icap eder. kızartılmış patatese her ne kadar rejim listelerinde yer vermesekte danışanların isteklerine bakılırsa çokca sık olmamak koşuluyla birtakım vakitler kızarmış patates de ek edilebilir.

1 Tabak Patates Kızartmasının Besin Değerleri

1 tabak patates kızartması ortalama 536 (kcal) kalori ihtiva eder.
1 tabak patates kızartmasında 32.5 gram karbonhidrat bulunur.
1 tabak patates kızartması 4.4 gram protein ihtiva eder.
1 tabak patates kızartmasında 31.5 gram yağ bulunur.
1 tabak patates kızartmasında 563 mg sodyum, 1250 mg potasyum, 65 mg kalsiyum ve 3 mg demir bulunur.
1 tabak patates kızartmasında 13 mg A vitamini ve 10 mg C vitamini kıymeti bulunur.
Patates Kızartmasının Sağlığa Zararları

Patates, nişastası bolca bir sebze bulunduğu amacıyla kalori payı oldukca çoktur ve obeziteye neden olabilir.
Patates kızarması damar sertliğine ve damar tıkanıklığına sebep bulunduğu tanınmaktadır.
Kan şekerini çokca hızlı bir durumda yükseltir.
Ramazan ayında oruç tutan kimseler, sahurda patates kızartması tüketirlerse, çokca ivedi acıkırlar ve susarlar.
Patates kızarması başta mide olmak amacıyla bir çokca kanser hastalığına sebep olmaktadır.
İltihabı hastalıklar da patates kızartmasının neden bulunduğu rahatsızlıklar arasındadır.
Gebe hanımlarında çokca çok patates kızartması ve patates cipsi tüketmesi, doğacak bebeğinin aşırı kiloluluk, ya da şeker hastası bulunmasına neden olabilmektedir. Ek olarak gebe iken bu biçimde dengesiz beslenen anne adayları, kendileri de çokca kilogram alarak sağlıklı ve itimat edilir doğum gerçekleştiremezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Süt İçmenin Faydaları

Sütün içinde bulunan potasyum ve magnezyum kan basıncını düzenli seviyede tutmaya yardımcı olurken yüksek kan basıncından kaynaklanan kalp hastalıklarından da

Kapat