Yeme bozukluğunun yol açtığı 3 ciddi tehlike

Yeme sorunu çağımızın sorunu!

Özellikle de görselliğin ön plana çıktığı bugünümüzde pek çok şahıs ince ve fit görünme arzusuyla rejim yapıyor; öyle ki çok kilonun sağlığa zararlarından çok, estetik endişelarla hareket ediliyor. Hele de buluğ döneminde. Fakat aman dikkat! Yeme tutumlarında meydana gelen değişimler yeme bozukluklarına yol açabilirken, hem fiziksel hem de psikolojik olarak sağlığa büyük zararlar verebiliyor.

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’nden Psikolog Simay Arslan; yeme bozukluklarının yüzde 90’dan çoksının 25 yaş altı şahıslarda görüldüğünü ve genç kızlarda daha sık rastlandığını belirtiyor. Günümüzde her 100 ergenden 5’inin bu problemle karşı karşıya bulunduğunu altını çizen Psikolog Simay Arslan yeme bozukluklarının yol açtığı 3 ciddi tehlikeyi anlattı, mühim uyarılar ve önerilerde bulundu.

Anksiyete sorunu

Ergenlik döneminde şişman olmaktan aşırı düzeyde endişe duyma ve gövde algısındaki bozulmalarla beraber seyreden kilo kaybı, yeme sorununun meydana çıkmasına zemin hazırlıyor. Yeme sorunu olan gençler endişeli olduklarında aşırı yiyerek endişelarını azaltmaya çalışıyor, fakat yedikten sonra pişmanlık hissediyor. Yeme eylemi neticesi hissedilen pişmanlık, huzursuzluk duygusu ve estetik imaj endişesı büyüyerek konsantrasyon sorunu, kötü bir şey olacakmış gibi hissetme, uyku problemleri, endişeyı denetim edememe hali ve detaylı fiziksel sendromlara niçin oluyor. Yapılan incelemeler yetersiz beslenmenin bir bireyin şahısliğini bozabilecek tesire sahip bulunduğunu gösteriyor. Anksiyete sorunu altta yatan tıbbi problemlerden kaynaklanabiliyor. Anksiyete sorunu yaşam sürdüren şahıs hislerini denetim etmekte daha güçsüz olmasından yeme atakları ile baş etmesi güçleşiyor.

Depresyon

Yeme bozuklukları ile beraber en sık görülen psikiyatrik rahatsızlık depresyon. Arada sırada depresyonda olan gençlerde yeme bozukluklarına rastlanıyor, bazı durumlarda de yeme sorunu depresyona yol açabiliyor. Kişinin kendini üzgün, yorgun, umutsuz, kararsız hissetmesi, az ya da çok uyuma, daha evvelce beğeni aldığı aktivitelerden keyif alamama hali, konsantrasyon sorunu gibi bir çok bulguları olan depresyon kısa ya da uzun süreli olabiliyor. Ergenlik döneminde yaşanan depresyonun bireyin gelişimi üstünde negatif tesire sahip bulunduğu unutulmamalı. Hem de depresyon tedavi edilmeden yeme sorununun tedavisi zor oluyor. Öyle ki depresyon metabolizma süratini yavaşlatıp, diyet gerçeklştirmeyi daha güç kılıyor.

Hayati risk!

Yeme bozuklukları vücuttaki pek çok organı ve bu organların işleyişini olumsuz bir şekilde etkiliyor. Bu sebeple tıbbi problemler meydana çıkıyor. Sindirim, kalp damar sisteminde bozukluklar, adet düzensizlikleri, kansızlık, kemik erimesi, diş çürükleri gibi rahatsızlıklar oluşuyor. Yeme bozuklukları hayati rizikoya de yol açabiliyor! Hayati risk noktasına gelmeden evvelce tedaviye başlamak şart.

Ebeveynler kesinlikle buluğ dönemindeki çocuklarının davranışlarını, yeme tutumlarını takip etmeli ve şayet bir değişiklik gözlemliyorlarsa psikolojik bir rahatsızlığa dönüşmeden ideal yardımı almalarını sağlamalılardır.

En sık rastlanan yeme bozuklukları

•Anoreksiya Nervoza’da genç kendini aç bırakıp kilo sağlıyor ama aşırı kilo kaybetmesine rağmen kendini hala kilolu olarak görüp açlığı reddediyor.

•Bulimiya Nervoza’da yemek yeme hayatın merkezi halina geliyor. Aşırı yeme eylemi ardından pişmanlık duyup, kusma, ilaç kullanma, kendini aç bırakma görülüyor. Bu bireylerin kiloları genellikle normal oluyor.

•Tıkanırcasına yeme sorunu ise haftada en az bir kez, üç aylık bir vakit dilimi içersinde devam ediyor ve bireyi denetimden çıkararak, kısa vakitte aşırı yeme tutumu göstermesini sağlıyor. Kilodaki bu dengesiz artış ya da kayıplar ciddi tehlikelere zemin hazırlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Baş dönmenizin nedeni yastık olabilir!

Çoğumuz sabahları yorgun ve ağrılarla uyanmaktan şikâyet ederiz. Hemen ağrı kesicilere sarılmadan evvelce uzmanlara kulak verin! Medical Park Silivri Hastanesi

Kapat