Baş dönmenizin nedeni yastık olabilir!

Çoğumuz sabahları yorgun ve ağrılarla uyanmaktan şikâyet ederiz. Hemen ağrı kesicilere sarılmadan evvelce uzmanlara kulak verin!

Medical Park Silivri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eksperi Dr. Faik Üçüncü, “Yanlış yastık seçimi boyun omurgasını bozar. Bu da baş dönmesi, yorgunluk ve gününüzü kâbusa çeviren ağrılara yol açar” dedi.

Genellikle kış aylarında soğuk hava ile beraber boyun ve mafsal ağrıları artar. Havanın da kararmasıyla kendinizi yorgun ve mutsuz hissedebilirsiniz. Mışıl mışıl uyuduğunuz durumda sabahları namacıyla tatsız uyandığınızı hiç düşündünüz mü? Cevabı ‘yastığınız’ desek şaşırırsınız değil mi! Medical Park Silivri Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Eksperi Dr. Faik Üçüncü, yalnızca yastığınızı değiştirerek güne nasıl mutlu başlayacağınızı anlattı.

FITIK BİLE YAPABİLİR…

Yaşamımızın üçte birini yatakta geçiriyoruz. Bu amaçla iyi bir uyku uyumak son derece önemli. Sabahları dinç uyanmazsak gün boyu yorgun ve huzursuz oluruz. Kendimizi iyi hissetmemiz amacıyla uyku pozisyonu, yatak ve yastığımızı iyi seçmeliyiz. Genellikle hatalı yastık seçimi boyun omurgasının natural pozisyonunu bozacağı amacıyla boyun, baş ağrısı, baş dönmesi, yorgunluk gibi şikâyetlere yol açabilir. Boyun kaslarında meydana gelen süreğen spazm miyofAsyal ağrı belirtisi (vücudun belli bir konumunu tutan ağrı), boyun omurgasında (servikal omurga) biçim bozuklukları ve boyun fıtığı gibi hastalıklarının oluşumunu tetikleyebilir. Çene, boğaz, diş, kalp kökenli rahatsızlıklar da boyun ağrısına namacıyla olabilir.

YATIŞ POZİSYONUNUZA GÖRE SEÇİN

Yastık seçimi, yatış pozisyonuna göre yapılmalıdır. İnsanların yüzde 80’i yan yatışı tercih eder. Bu bireylerin yan yatışta omuz yüksekliğine göre yastık seçimi yapılmalıdır. Amaç boyun omurgasını nötral pozisyonda tutmak olmalıdır. Yan yatan insanlar orta ya da yüksek yastıkları tercih etmelidirler. Sırt üstü yatanlar orta sertlikte,alçak ve orta yükseklikte yastıkları tercih edebilirler.

KONUŞURKEN KAFANIZI SALLAMAYIN!

Kitap okurken, TV, PC kullanırken dik oturulmalı, göz standardına göre ayarlanmalı. İnsanlarla başımızı sağa sola dönüştürerek değil, karşımızda olacakları pozisyonda konuşmalıyız. Aşırı derecede kafamızı sallamamalıyız. Masa başında kalıyorsak yarım saatte bir ara verip boyun ve sırt kasları amacıyla güçlendirme ve germe egzersizleri yapmalıyız. Öte yandan ‘kas Romatizması’ diye ifade ettiğimiz fibromiyalji, kireçlenme ve lokal kas spazmlarında kaplıca yararlı olabilir. Fakat iltihaplı Romatizma (Romatoid artrit), ankilozan spondilit, gut gibi geniş bir takım Romatizmal hastalıklarda ise hastalığı alevlendirmektedir.

Bu yüzden doktora danışmadan kaplıcalara gidilmemelidir. Zinde bir beyin amacıyla sıhhatli bir boyuna gereksinimiz olduğunu unutmayalım. Her gün derli toplu egzersiz yapalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Patates Kızartması Besin Değeri Kilo Aldırır mı Kilo Yapar mı?

Diyetisyen Nurbanu Akkaya Patates kızartması kaç kaloridir, kilogram yapar mı sorularımızı şöyleki cevaplıyor; Patates kızartması tarihçesine baktığımızda 21.yüzyılda besin alışkanlıklarımız

Kapat