DARPA kendi kendini yok edebilen çip üretti! Video

darpa

Muhtemelen  Mission Impossible(Görevimiz Tehlike) filmini izlemiş, ve orada ajanımız için gerekli bilgileri sunduktan sonra kendi kendini imha eden cihazı görmüşlüğünüz vardır. İşte filmde yaşanan bu senaryo gerçek hayatta da yakında yaşanabilir.

Xerox PARC bilim insanları, Amerikan DARPA (İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından yürütülen “Yok Olmaya Programlanabilir Kaynaklar Projesi” kapsamında, bilgi depolayan ve kendini imha edebilen elektronik çipler geliştirdi. Xerox PARC’ın bir Gorilla Grass ekran üzerine yerleştirdiği kendini imha etmeye programlı çipleri, Amerikan DARPA ajansı tarafından 11 Eylül 2015’de Amerika Birleşik Devletleri’nin St. Louis şehrinde düzenlenen “Wait, What?” etkinliğinde özel bir video demo ile tanıtıldı.

1442228596_img20150914133434.jpg

Xerox PARC’ın geliştirdiği teknolojinin tanıtım videosunda, bir gorilla cam üzerine yerleştirilen imha edilebilir çipe (elektronik devre) bir lazer ışını gönderiliyor, çip üzerinde yer alan küçük bir rezistans cam çipin ısısını aniden artırıyor ve cama yerleştirilen çip birkaç saniye içinde binlerce parçaya ayrılarak paramparça oluyor. Aşağıda yer alan bu çarpıcı video, Xerox PARC’ın geliştirdiği teknolojinin sıradışılığını gözler önüne seriyor. Gizli iletişimde etkili olacak gibi görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Önceki yazıyı okuyun:
Ev yapımı dijital saat bomba sanılınca gözaltına alındı

Texas eyaletindeki Irving şehrinde yaşayan lise 1. sınıf öğrencisi 14 yaşındaki Sudan asıllı Ahmed Muhammed, boş zamanında küçük icat yapma

Kapat